Urban Confessions

Çöpten hikaye yazan adam

Posted in fotoğraf, moda by anlamarama on Şubat 27, 2009

6e

Philip Toledano markalarla çalışmak zorunda olmayan bir moda fotoğrafçısı.  Evdeki kap kacaktan, hatta bebek saçlarından koleksiyon üretecek bir dehayla tanışmak istemez miydiniz?

Birileri evinde gelecek yılın trendlerini yaratmaya karar vermişken, diğerleri de stüdyolarda, dağ evlerinde, metruk sokaklarda, telefon kulübelerinde, onları üçüncü kademede yalayıp yutmak isteyenlere beğendirmek için setler kurar. Moda, fotoğrafçılar olmadan kendini satamaz. Fotoğrafçılara da en sevdikleri modelleri sorarsanız ilk üçte ayakkabı, sütyen ve elbise cevaplarını bulursunuz.

Philip Toledano bunu biraz erken yaşlarda keşfetmiş olacak ki ‘bana iyi bir kampanya yap’ diye gelen modacıları tatmin etmeden geri yollamamış.  Monoform işleri iki boyutlu, uçuk kaçık, dahiane hatta zaman zaman biraz ürkütücü bile olsa, herkes tarafından konuşulan eserlere dönüştürmeyi başarmış. Tek sorun yeni yetme modacıların arada bir ‘ama senin fotoğrafların benim koleksiyonumun üzerine geçiyor’ isyanları.  Toledano bunlara da hayatın içinden insanlarla biografik çekimler yaparak iteklemiş, moda dünyasındaki hayran bakışlarını pekiştirmiş.

Toledano yüksek  bütçeli işlerde çalışmıyor, çoğunlukla modellerini arkadaşlarından ya da sokaklarda dolaşanlar arasından seçiyor. Eğer bir modacıyla çalışacaksa kreasyonu istediği kombinasyonlarla çekmek kontrata koyduğu ilk madde, çünkü renklerin uyumundan arkadaki duvarın üstünde nasıl duracağına kadar en ince ayarları, fotoğrafı çekmeden tamamlıyor. Onun fotoğraflarının ve fotoğrafın içine yerleştirdiği detayların hep bir hikayesi var.

Moda çekimleri yapmadığı zamanlardaysa telefonda seks yapan kadınların portrelerini, haciz gelmiş işyerlerini, alsheimer’dan ölmekte olan babasının hayatını resimliyor. Toledano fotoğraflarıyla hepimizin hayatında bir şeyleri değiştirmeyi başarıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: